Embed

akp kadınlarımızdan ne istiyor?          Günümüz Türkiye'sinde kadınlarımızın gündemini geçim derdi, işsizlik, şiddet, töre cinayetleri, toplumsal baskı belirlemektedir. Türkiye'de aktif olarak çalışan 12 milyon 112 bin kadınımızın 8 milyonunun sosyal güvencesi bulunmamaktadır. Yüksek okul ve fakülte mezunu kadınlarımızın %14'ü sigortasız çalışmaktadır. AKP iktidarı ise kadınlarımızın sorunlarını türbanda özgürlük ile sınırlamaktadır.

          AKP'nin temsil ettiği "Ilımlı İslam Projesi"nin kadınlarımıza ve genç kızlarımıza kaybettirdikleri ve kaybettirecekleri her geçen gün daha fazla açığa çıkmaktadır.

          Üniversitelerde türban serbestiliğiyle genç kızlarımıza "inanç ve eğitim özgürlüğü"

getirdiğini savunan AKP, bir yandan da uyguladığı diğer politikalarla kadınlarımızı üretim süreçlerinden uzaklaştırarak, onları dha fazla "eve/eşe" mecbur hale getirmek istemektedir.

          Yeni çıkarılan SSGSS yasasına göre; 18 yaşını dolduran kız çocukları anne ve babasının sağlık sigortası kapsamından çıkartılmaktadır. Ve yine bu yasaya göre, çalışan kadınların kreş hakkı ellerinden alınmakta, emzirme odaları kaldırılmakta ve emzirmeödeneği %83 azalmaktadır. İşin ironik kısmı da Başbakan'ın kadınlarımıza en az 3 çocuk yapmaları için fetva vermesidir.

          Acaba kadınlarımızın doğuracağı 3'er çocuğa bu siyasi iktidar gelecek sağlayabilecek midir? Hayata yaratıcılığıyla, üretimiyle ilmek ilmek emek veren kadınlarımızın ürettiğine, bedenine, kararlarına ve emeğine AKP iktidarı ne kadar saygı göstermektedir?

          İnsanın aklına bir de şu soru geliyor: AKP'nin üniversitelerde türbanı serbest bırakmak istemesini nedeni, genç kızlarımızın türban yasağı yüzünden akademik eğitimden mahrum kalmalarını engellem midir; yoksa genç kızlarımızı ve kadınlarımızı, getirdiği ve getireceği yasalarla üretim sürecinden, osyal hayattan mahrum ederek "eve/eşe" mahkum etmek amacının üzerini trbanla örtmek istemesi midir?

          Bu soruların yanıtları çok açık ortada. Gelin bu oyunlara alet olmayalım. AKP'nin kadınlarımızı sömürmesine, haklarımızı gasp etmesine izin vermeyelim. Bu gericiliğe karşı beraber mücadele edelim.Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !